সন্মানীয় শিক্ষাগুৰুসকল

নন্দিতা মেধি ৰাজ্যিক আঁচনি বিষয়া, শিক্ষক প্ৰশিক্ষণ গোট।
Nandita Medhi

সন্মানীয় শিক্ষাগুৰুসকল,

সশ্ৰদ্ধ প্ৰণাম গ্ৰহণ কৰিব।

চলিত সময়চোৱা আটাইৰে বাবে প্ৰত্যাহ্বানেৰে ভৰা। বিশেষকৈ ভৱিষ্যতৰ নাগৰিক শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে আৰু তেওঁলোকৰ জীৱনৰ বাট দেখুওৱাৰ গধুৰ দায়িত্ব বহন কৰা আপোনাসৱৰ বাবে। তেহেলৈ, সকলো দুৰ্যোগ/প্ৰত্যাহ্বান/প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিৰ মাজত অফুৰন্ত সুযোগৰ বীজো নিহিত হৈ থাকে। ইয়ে ব্যক্তিৰ ভিতৰত থকা প্ৰতিভা আৰু সামৰ্থ্যৰ বিকাশত সহায়ক হয়।

যোৱাটো শিক্ষাবৰ্ষত আৰু নতুনকৈ আৰম্ভ হোৱা শিক্ষাবৰ্ষত, বহুমূলীয়া শৈক্ষিক দিন হেৰুৱাবলগীয়া হৈছে। তৎসত্বেও শিক্ষাৰ্থীসকলৰ শিক্ষাৰ ধাৰাবাহিকতা অক্ষুণ্ণ ৰাখিবলৈ আপোনালোকৰ আশাসুধীয়া প্ৰচেষ্টা শলাগিবলগীয়া।

আপোনালোক আটায়ে নিশ্চয় নতুন শিক্ষানীতিৰ বিভিন্ন দিশসমূহৰ বিষয়ে অৱগত। নতুন শিক্ষানীতিয়ে প্ৰতিজন শিশুৰ সামগ্ৰীক ব্যক্তিত্ব লগতে একক বৈশিষ্ট্য সমূহৰ বিকাশৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। বিদ্যায়তনিক দিশৰ লগতে সামাজিক, আবেগিক আৰু মূল্যবোধৰ বিকাশৰ কথা কৈছে।

প্ৰতিজন শিশুৰ মাজত লুকাই থকা প্ৰতিভা (Talent/potentialities) ৰ পূৰ্ণতা প্ৰাপ্তিৰ সুযোগ প্ৰদানত গুৰুত্ব দিছে। একৈশ শতিকাৰ কৌশল সমূহৰ আয়ত্ব, মুখস্থ বিদ্যাৰ সলনি চিন্তাশীলতা আৰু সৃষ্টিশীলতাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিছে। আৰু এই লক্ষ্যত উপনীত হোৱাত আপোনাসৱৰ গধুৰ দায়িত্ব আছে।

সেয়েহে হয়তো শিক্ষকক 'Social Engineer' বুলি অভিহিত কৰে, যিহেতু শিক্ষকসকল জীৱন্ত, আৱেগৰ আৰু চিন্তাশক্তি, সৃষ্টিশীলতাৰ মেটমৰা সম্ভাৰেৰে ভৰপূৰ শিশু সকলক গঢ় দিয়াৰ গুৰু দায়িত্ব বহন কৰে।

তেওঁলোকৰ সঠিক বিকাশ ৰাষ্ট্ৰনিৰ্মাণত সহায়ক হয়। বৰ্তমান শিক্ষানুষ্ঠান সমূহ বন্ধ হৈ থাকিলেও ঘৰতে প্ৰাৰ্থনা, ব্যায়াম, প্ৰাতঃসভাত গোৱাৰ দৰে ৰাষ্ট্ৰীয়/জাতীয় সংগীত গোৱাৰ আভাস, মহৎ লোকৰ বাণী - সেই সমূহৰ গুৰুত্ব আৰু মহৎ লোকৰ বিষয়ে আলোচনা, সাধু কোৱা- লিখা, তৰ্ক প্ৰতিযোগিতা ইত্যাদি সমূহৰ বাবে উৎসাহিত কৰিব পাৰি।

শিশুসকলৰ পৰ্যবেক্ষণ ক্ষমতা বৃদ্ধিৰ ওপৰতো গুৰুত্ব দিব পাৰি। পাঠ প্ৰদান কাৰ্যত ' integration' ৰ আৰ্হিত কৰিলে অধিক মনোগ্ৰাহী আৰু সৰ্বাত্মক হ'ব বুলি আশা কৰিব পাৰি।

বিদ্যালয় বন্ধ থকা সময়তো শিশুসকল যাতে শৈক্ষিক বাতাবৰণৰ পৰা বঞ্চিত নহয় তথা তেওঁলোকৰ শিকন প্ৰক্ৰিয়া যাতে অব্যাহত থাকে, তাৰবাবে ইতিমধ্যে মাননীয় জিলা প্ৰাথমিক শিক্ষা বিষয়া জিলা মিছন সমন্বয়কৰ সক্ৰিয় আৰু অগ্ৰণী প্ৰচেষ্টাত "কিৰণ" নামেৰে যি যথোচিত পদক্ষেপ হাতত লৈছে, তাৰবাবে আমি নথৈ আনন্দিত । ইয়ে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ শিকন অৰ্হতা প্ৰাপ্তি আৰু শিকন ঘাটি পূৰণত যথেষ্ট সহায়ক হ'ব বুলি আমি আশাবাদী।

আটাইলৈ সুস্বাস্থ্য আৰু সুৰক্ষিত দিনৰ শুভেচ্ছা থাকিল|