আখৰ শিকোৱা সহজ পদ্ধতি

হিমাক্ষী দাস সহকাৰী শিক্ষয়িত্ৰী, বাউসী প্ৰাথমিক বিদ্যালয়

প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ শিক্ষকৰ কঠিন কাম হ'ল কণ কণ শিশুবোৰক আখৰ শিকোৱা। কণ কণ শিশুবোৰে নতুনকৈ বিদ্যালয়লৈ আহি নিয়মৰ মাজত বন্দী এটা পৰিবেশ নতুনকৈ পায়, যাৰ বাবে বহু শিশুৱে অসহজ বোধ কৰে। এনে পৰিবেশত আখৰ শিকোৱা কামটো একপ্ৰকাৰৰ প্ৰত্যাহ্বান যেন হৈ পৰে। তাৰ ভিতৰত কিছুমান শিশুৱে ঘৰতে স্বৰবৰ্ণমালাখন শিকি আহে। কিন্তু বেছিভাগ শিশুকেই হাতত ধৰি আখৰ লিখা শিকাবলগীয়া হয়।  সেয়েহে তেওঁলোকক অকোৱা পকোৱা আখৰ এটা শিকোৱাৰ আগতে সহজ আখৰ এটা শিকাব লাগে। ব্যঞ্জন বৰ্ণৰ 'ক' বৰ্ণতো শিকোৱাৰ আগতে 'ব' বৰ্ণ তো শিকাব লাগে। 'ব' শিকাৰ পিছত কব লাগে যে 'ব' ৰ পেটতো কাটিলে 'ৰ' হৈ যায়। কথাখিনি কৈ একেলগে বোৰ্ডত আঁকি দেখুৱাই দিব লাগে। তাৰ পিছত ৱ, ঝ, ক, ধ আদি  শিকাব লাগে।এনেদৰে শিকালে তেওঁলোকে সহজে শিকাৰ লগতে আখৰটো মনত থাকি যায়। বেচিভাগ শিশুৱে আখৰ বোৰ খেলি মেলিকৈ সুধিলে চিনি নাপায়। এই পদ্ধতিত শিকালে তেওঁলোকৰ আখৰবোৰ মনত ৰৈ যায়। ঠিক তেনেদৰে আকৃতিৰ মিল থকা  আন আন আখৰ বোৰ একে লগে শিকাব লাগে। যেনে - ১) য , য়, ষ , ফ ; ২) ঢ, ঢ়, ট, চ, ছ ; ৩) ন, ণ, ল ; ৪) ড, ড়, ঙ ইত্যাদি। 'ত' তো শিকাওতে এনেদৰে কব পাৰি যে এডাল আঁচৰ তলত ৩ লিখি দিলে 'ত' হৈ যায়। ঠিক তেনেদৰে 'ই'ৰ ওপৰৰ টিকনিডাল গুচাই দিলে 'হ' হৈ যায়। এনেদৰে আগতে শিকা আখৰৰ লগত মিল দেখুৱাই শিকালে তেওঁলোকে শিকাত সহজ অনুভৱ কৰে। 
 ঠিক তেনেদৰে ইংৰাজী আখৰৰ প্ৰথমে 'I' তো শিকাব লাগে। 'I' ৰ মূৰত এডাল আঁচ টানি দিলে 'T' হৈ যায়। তাৰ পিছত L F, E আদি শিকাব লাগে। ইংৰাজীৰ বেছিভাগ আখৰ 'I' ৰ লগত মিল দেখুৱাই শিকাব পাৰি। ঠিক তেনেদৰে O, Q ; P, B, R আদি আখৰবোৰ গোট বনাই শিকাব পাৰি।
   এই পদ্ধতিত শিকালে ছাত্ৰ ছাত্ৰী তথা শিক্ষকসকলো উপকৃত হব বুলি ভাবো।