বিজ্ঞান আৰু গণিত ক্লাবৰ প্ৰতিবেদন

অঞ্জনা ডেকা খণ্ড সমল ব্যাক্তি ,হাজো, কামৰূপ

 

আত্মপ্ৰকাশ , গঠনমূলক কাৰ্যকলাপ, শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত নমনীয় শিক্ষা আৰু বিজ্ঞান আৰু গণিত শিক্ষাক আনন্দদায়ক  কৰাৰ লক্ষ্যৰে , ৰাষ্ট্ৰীয়া আৱিস্কাৰ অভিযানৰ অধীনত ষষ্ঠ , সপ্তম আৰু অষ্টম শ্ৰেণী থকা প্ৰায় সকলো চৰকাৰী আৰু প্ৰাদেশিক বিদ্যালয়ত বিজ্ঞান আৰু গণিত ক্লাব গঠন কৰা হৈছে।  এই ক্লাবৰ অধীনত বিভিন্ন কাৰ্যকলাপ পৰিচালনা কৰাৰ বাবে প্ৰতিখন চৰকাৰী/প্ৰাদেশিকউচ্চ প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ত 10 , 000 মুকলি কৰা হৈছে।
 বিজ্ঞান আৰু গণিত ক্লাবৰ অধীনত সম্পাদন কৰিব লগা কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰ্যকলাপ হৈছে :

  1. প্ৰাচীৰ পত্ৰিকা  প্ৰস্তুত কৰা যেনে : বিজ্ঞান  আৰু গণিত প্ৰাচীৰ পত্ৰিকা ,
  2. শিক্ষাৰ্থীসকলক বিজ্ঞান আৰু গণিতৰ কাৰ্যকৰী আৰ্হি প্ৰস্তুত কৰাৰ সুবিধাৰ বাবে বিদ্যালয় আধাৰিত কৰ্মশালা ,
  3. বিজ্ঞান আৰু গণিতৰ কোণ তৈয়াৰ কৰা ,
  4. ২৮  ফেব্ৰুৱাৰীত ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱস পালন
  5. ক্লাবটোৱে বিজ্ঞানী আৰু ওচৰৰ আন বৈজ্ঞানিক প্ৰতিষ্ঠানৰ সংস্পৰ্শত থাকিব যাৰ সৈতে শিক্ষাৰ্থীসকলে ৰোমাঞ্চকৰ বৈজ্ঞানিক বিষয়ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিবলৈ আৰু কিছুমান 'কাৰ্যত বিজ্ঞা ' ভাগ বতৰা কৰিবলৈ বাৰ্তালাপ কৰিব
  6. ক্লাবটোৱে শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত বিজ্ঞান আৰু অংক জনপ্ৰিয় কৰাৰ বাবে নিম্নলিখিত কাৰ্যকলাপবোৰো পৰিচালনা কৰিব পাৰে :
  7. অংক সম্পৰ্কীয় খেল , সংখ্যাৰ যাদু, সাঁথৰ আৰু নম্বৰ কৌশল ইত্যাদি শিক্ষাৰ্থীসকলক আমোদজনক কাৰ্যকলাপ হিচাপে দিব পাৰি,
  8. ক্লাবটোৱে সজাগতা কাৰ্যসূচী আৰু পৰিষ্কাৰ -পৰিচ্ছন্নতা অভিযান চলাব পাৰে,
  9. বিজ্ঞান আৰু গণিতৰ ওপৰত সাম্প্ৰতিক বিষয়ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বাতৰি প্ৰদৰ্শন কৰাৰ বাবে বুলেটিন বোৰ্ড এখন প্ৰস্তুত কৰি ৰাখিব ,
  10. বৈজ্ঞানিক সমস্যাৰ ওপৰত প্ৰবন্ধ প্ৰতিযোগিতা আয়োজন কৰা হ 'ব পাৰে,
  11. আলোচনা , বিতৰ্ক, প্ৰবন্ধ লিখন, কৰ্মশালা, বিজ্ঞান কুইজ প্ৰতিযোগিতা অনুষ্ঠিত কৰিব পাৰে ,
  12. বিজ্ঞান শিক্ষামূলক ভ্ৰমণ, মেলা , বক্তৃতা, চেমিনাৰ আদিৰ ব্যৱস্থা কৰা কৰিব পাৰে।
ওপৰত উল্লেখ কৰা বোৰৰ ভিতৰত বহুতো কাৰ্যকলাপ কামৰূপ জিলাৰ অধীনৰ বিভিন্ন বিদ্যালয়ত অনুস্থিত কৰা হয়।  হাজো শিক্ষাখণ্ডত অনুস্থিত কৰা এনে কাৰ্যকলাপ কিছুমান ফটোৰ সৈতে তলত  দেখুওৱা হৈছে : science1

বহুতো বিদ্যালয়ে হাৰবেৰিয়াম আৰু বিজ্ঞান আৰু গণিতৰ প্ৰাচীৰ পত্ৰিকা প্ৰস্তুত কৰিছিল। ওপৰত হাজো খণ্ডৰ অন্তৰ্গত ভৃংগেশ্বৰ উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয় আৰু শিলিগুৰি মজলীয়া বিদ্যালয়ে প্ৰস্তুত কৰা হাৰবেৰিয়াম আৰু বিজ্ঞান প্ৰাচীৰ পত্ৰিকা দুখন দেখুওৱা হৈছে।

বিজ্ঞান আৰু গণিতৰ বিভিন্ন কাৰ্যকৰী আৰু কৰ্মমডেল প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে বিদ্যালয় সমূহত বছৰি   এবাৰ বিজ্ঞান আৰু গণিত কৰ্মশালা অনুষ্ঠিত কৰা হয় আৰু ক্লাষ্টাৰ পৰ্যায়ৰ প্ৰদৰ্শনীত প্ৰদৰ্শন কৰা হয় , যিবোৰ বাছনিৰ পিছত পুনৰ খণ্ড পৰ্যায়ৰ প্ৰদৰ্শনীত আৰু তাৰ পিছত প্ৰতি বছৰে ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱস উপলক্ষে অনুষ্ঠিত হোৱা জিলা পৰ্যায়ৰ প্ৰদৰ্শনীত প্ৰদৰ্শিত হয়। হাজো উচ্চ বুনিয়াদী বিদ্যালয় ,  বৰহাৰদিয়া উচ্চ প্ৰাথমিক বিদ্যালয় আৰু  কুশল  কোঁৱৰ উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত অনুষ্ঠিত বিজ্ঞান আৰু গণিত কৰ্মশালাৰ  কিছুমান ছবি তলত দেখুওৱা হৈছে। science1

হাজো শিক্ষাখণ্ডৰ অন্তৰ্গত বৰচলি  হাটখোলা  উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয় ক্ষেত্ৰীহাৰদিয়া  উচ্চ প্ৰাথমিক বিদ্যালয় আৰু  কুশল কুঁৱৰ উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ে  নিৰ্মাণ কৰা বিজ্ঞান আৰু গণিতকোণৰ কিছুমান  ছবি তলত দিয়া হৈছে :

science1

কৰ্মশালাৰ সময়ত বিভিন্ন বিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলে বিভিন্ন আৰ্হি প্ৰস্তুত কৰে।   ইয়াত বৰগাঁও  কেতেকিঝাৰ উচ্চ প্ৰাথমিক  বিদ্যালয় আৰু শিলিগুৰি  মজলীয়া  বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে প্ৰস্তুত কৰা কিছুমান মডেল দেখুওৱা হৈছে ।

science4

শিক্ষাৰ্থীসকলক বিজ্ঞান আৰু গণিত ক্লাবৰ অধীনত ক্ষেত্ৰ পৰিদৰ্শনৰ বাবেও নিয়া হয়। কুশল  কোঁৱৰ  উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ে শিক্ষাৰ্থীসকলক  অক্ষয়  পাত্ৰ আমিনগাঁওলৈ লৈ গৈছিল। তলত  তাৰে কিছু আলোকচিত্ৰ দিয়া হৈছে।

science5

এইদৰে বিজ্ঞান আৰু গণিত ক্লাবৰ অধীনত বহুতো বিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা বিভিন্ন কাৰ্যকলাপ কৰা হয়। মই উল্লেখ কৰা উচিত যে কিছুমান বিদ্যালয়ে কৰা বহু ভাল কাৰ্যকলাপ কিছুমান এই প্ৰতিবেদনত মই দেখুৱাবলৈ সক্ষম নহ'লো বিশেষ অসুবিধাৰ বাবে। লগতে মই এইটোও উল্লেখ কৰিব বিচাৰো যে কিছুমান বিদ্যালয় আছে য'ত বিজ্ঞান আৰু গণিতৰ শিক্ষকে এই ক্লাব আৰু কাৰ্যকলাপৰ বিষয়ে অৱগত নহয়। আকৌ, কিছুমান বিদ্যালয়ৰ মুৰব্বীয়েও এই পুঁজিৰ বিষয়ে অৱগত নহয়। সেয়েহে, 'গুৰুবাৰ্তা 'ৰ জৰিয়তে, মই উচ্চ পৰ্য্যায়ৰ কৰ্তৃপক্ষক অনুৰোধ কৰিব বিচাৰো যাতে যিকোনো আবন্তন কৰোতে পুঁজিৰ সৈতে নিৰ্দেশনা বা শিৰোনামটো জনিই দিয়ে । লগতে মই বিদ্যালয়ৰ মুৰব্বী আৰু এছ.এম.চি./এছ.এম.ডি.চি.-ৰ সভাপতিকো অনুৰোধ কৰিব বিচাৰো যাতে বিদ্যালয় সমূহত এখন ফলকৰ ব্যৱস্থা কৰে য'ত নিৰ্দিষ্ট বিত্তীয় বৰ্ষত বিভিন্ন মুৰব্বীৰ পৰা প্ৰাপ্ত পুঁজিৰ বিষয়ে সবিশেষ লিখা হ'ব যাতে এছ.এম.চি./এছ.এম.ডি.চি. সদস্যসকলৰ সৈতে প্ৰতিজন শিক্ষক আৰু অভিভাৱকে পুঁজিটোৰ বিষয়ে অবগত হয় আৰু এনেদৰে তেওঁলোকে প্ৰতিটো পুঁজিৰ সঠিক ৰূপায়ণৰ বাবে ফলপ্ৰসূ কাৰ্যকলাপৰ সৈতে তেওঁলোকৰ মতামত প্ৰকাশ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, বিজ্ঞান আৰু গণিত ক্লাবৰ লক্ষ্য পুঁজি অবিহনেও ফলপ্ৰসূ কৰিব পাৰি, যদিহে আমি নিজকে এজন সক্ৰিয় শিক্ষক হিচাপে গঢ়ি তুলিব পাৰো যাৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত বৈজ্ঞানিক মানসিকতা গঢ়ি তোলাৰ ইচ্ছাশক্তি আছে। গতিকে মই আশা কৰোঁ ভৱিষ্যতে কামৰূপ জিলাৰ প্ৰতিখন বিদ্যালয়ে বিজ্ঞান আৰু গণিত ক্লাব গঠন কৰিব আৰু আমাৰ ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলৰ উন্নতিৰ হকে কাৰ্য্যাৱলীসমূহ সফলভাৱে ৰূপায়ন কৰি যাব। ধন্যবাদ।