মৰমৰ মইনাহত

চুইটি মাহী সৰ্বশিক্ষা অভিযান কামৰূপ, আমিনগাঁও

মৰমৰ মইনাহত

আশাকৰো সকলো কুশলে আছা । কভিড'সৃষ্ট এই অতিমাৰীৰ সময়ছোৱাত তোমালোক সকলো নিৰপদে, সুস্থ -সবল হৈ ঘৰত থকাটোৱেই আমাৰ সকলোৰে কাম্য । তোমালোক আজিৰ শিশু , কাইলৈৰ দেশৰ নাগৰিক । যদিয়ো কভিড'ৰ এই সময়ছোৱাত স্বাস্থ্যজনিত সুৰক্ষা ৰ বাবে তোমালোক বিদ্যালয়লৈ যাব পৰা নাই কিন্তু আশা কৰিছো তোমালোকৰ ছাৰ -বাইদেউ সকলৰ লগত তোমালোকৰ সঘনাই যোগাযোগ হৈ আছে বৈদ্যুতিন মাধ্যমৰ যোগেদি । এই পৰিবেশত বৈদ্যুতিন মাধ্যমৰ অবিহনে নিৰবিছিন্ন শৈক্ষিক ধাৰা অব্যাহত ৰখাৰ কোনো উপায় উদ্ভাৱন হোৱা নাই । বিদ্যালয় খোলা থকা অৱস্থাত তোমালোকৰ শিক্ষাগুৰু সকলে হয়তো কাৰ্যপত্ৰৰ যোগেদি গৃহ -কৰ্ম দিছে , আশাকৰো তোমালোকে সেই কাৰ্যসমূহ কৰি আছা । তোমালোকৰ হাতত এই বৰ্ষৰ লগতে এৰি আহা শ্ৰেণীটোৰো পাঠ্যপুথি মজুত আছে । এৰি অহা শ্ৰেণীটোৰো বহু বিষয় খৰচি মাৰি বুজিবলৈ ৰৈ গ'ল । সেয়ে মোৰ অনুৰোধ তোমালোকৰ এই দুই বৰ্ষৰ পাঠ্যপুথি সমূহ *পঢ়া*। নিজে নিজেই পঢ়িবলৈ চেষ্টা কৰা । কিবা নুবুজিলে অভিভাৱক বা ছাৰ বাইদেউৰ পৰা ফোন যোগে হলেও জানি লবলৈ চেষ্টা কৰিবা । এই সময়ছোৱাত লগৰীয়াক লগ নোপোৱা, কথা পাতিবলৈ সংগীৰ অভাৱ হোৱা, লগৰীয়াৰ লগত খেলিবলৈ নোপোৱা আদিৰ বাবে তোমালোকৰো হয়তো মনবোৰ বেয়া হৈ আছে । সেয়ে তোমালোকৰ মানসিক আৰু শাৰীৰিক প্ৰশান্তিৰ বাবে কেইটামান উপায় দিব খুজিছোঁ

  1. নিজৰ দৈনন্দিন কামবোৰ সম্পাদন কৰিবলৈ এখন দৈনিক কৰ্মসূচী/ৰুটিন প্ৰস্তুত কৰি লোৱা । কেতিয়া উঠিবা , কেতিয়া গা ধুবা , কেতিয়া পুৱাৰ আহাৰ কৰিবা , কেতিয়া পঢ়িবা , কেতিয়া লিখিবা , কেতিয়া শাৰীৰিক ব্যায়াম কৰিবা ; কেতিয়া খেলিবা , কেতিয়া সৃজনীমূলক কাৰ্যত নিজকে ব্ৰতী কৰিবা , কেতিয়া টিভি বা মবাইল চাবা সকলোখিনিৰ এখন কৰ্মসূচী বনাই লবা । তেতিয়া চাবা তোমালোকৰ সময়বোৰ সুন্দৰকৈ অতিবাহিত হৈছে আৰু মনবোৰো ভাল লাগি থাকিব।( কণমানি শিশু সকলৰ এই দৈনিক সময়সূচী খন অভিভাৱকে প্ৰস্তুত কৰি দিব।)
  2. তোমালোকে এই দিনবোৰত পৰিয়ালৰ লগত এক গুণগত সময় কটাবলৈ চেষ্টা কৰিবা । লুডু খেলা, কেৰেম খেলা , একেলগে টিভিত ধেমেলীয়া চিনেমা চোৱা, মা-দেউতা /অভিভাৱকৰ শৈশৱৰ কাহিনী শুনা আদি কাৰ্যত নিজকে নিয়োজিত কৰিবা আৰু পৰিয়ালৰ সকলোৰে ভাৰাক্ৰান্ত মনবোৰত সতেজতা আনিবলৈ চেষ্টা কৰিবা ।
  3. তোমালোকে ঘৰত সকলোকে কভিড'বিধি সমূহ মানিবলৈ অনুৰোধ কৰিবা আৰু নিজেও মাক্স পিন্ধা , সঘনাই চাবোনেৰে হাতধোৱা আদি কাৰ্য্য কৰি থাকিবা । নিজেও জনসমাগমলৈ নাযাব আৰু অভিভাৱককো বাৰণ কৰিবা । কভিড'সম্পৰ্কীয় সতৰ্কতা বিধি সমূহ আৰ্টপেপাৰ /বগা কাগজত লিখি সকলোৱে দেখাকৈ ঘৰত আঁৰি ৰাখিবা ।
  4. সৃজনীমূলক কামত মনোনিবেশ কৰিবা যেনে নৃত্য , গীত গোৱা, আবৃত্তি কৰা, ছবি অঁকা, সৰু সৰু কাগজ ফালি আঠা লগাই কলাজ প্ৰস্তুত কৰা , কবিতা লিখা , তোমাৰ প্রিয় খেলুৱৈৰ বিষয়ে সকলো তথ্য গোটাই ফটো সম্বলিত একবাম প্ৰস্তুত কৰা , বিজ্ঞানৰ প্ৰকল্প কৰা , খবৰ কাগজৰ পৰা ঠোঙা /লেফাফা আদি বনোৱা । এই ধৰণৰ কামে তোমালোকৰ মনত প্ৰশান্তি দিয়াৰ লগতে নিত্য নতুন কৌশল আবিষ্কাৰ কৰাত উৎসাহিত কৰিব ।
  5. তোমালোকে প্ৰতিদিনে ১০ টা নতুন শব্দ /বাক্য লিখাৰ এটা অভ্যাস গঢ়ি তুলিব পাৰা । এখন বহীত তাৰিখ অনুসৰি শব্দবোৰ লিখি যাবা আৰু কাষত অভিধান চাই বা অভিভাৱকৰ পৰা জানিলৈ তাৰ ইংৰাজী প্ৰতিশব্দ লিখি যাবা । ১০০ হোৱাৰ পাছত পুনৰাই আগৰ পৰা এবাৰ চাই লৈ , পিছত নোচোৱাকৈ লিখিবা । চাবা , তোমালোকে নিজেই মূল্যায়ন কৰিব পাৰিবা কিমান শব্দ মনত আছে, কিমান নতুন শব্দ শিকিলা, কিমান শব্দৰ বানান জানিলা আৰু কিমান ইংৰাজী শব্দ শিকিলা ।

akanirakash akanirakash

এয়া কেইটামান উপায় তোমালোকৰ আজৰি সময় কটোৱা । আশাকৰো এই উপায় সমূহ অৱলম্বন কৰি তোমালোক লাভাম্বিত হবা । তোমালোকৰ মতামত মোলৈ লিখি পঠিয়াবা । gurubarta2020@gmail.com ত মেইল কৰিব পাৰা নাইবা 7002210842 নম্বৰত whatsup কৰি জনাব পাৰা । তোমালোকৰ লগতে তোমালোকৰ পৰিয়ালৰ কুশল কামনা কৰিলো । সকলো ঘৰতে থাকা আৰু সুৰক্ষিত হৈ থাকা ।

বহুত মৰমেৰে ,
ইতি
চুইটি মাহী
সৰ্বশিক্ষা অভিযান কামৰূপ, আমিনগাঁও